زمان جاری : سه شنبه 04 آذر 1399 - 9:12 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم


سلام مهمان گرامي؛
مهمان گرامي، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد


آیا میدانید؟ ایا میدانید :


تعداد بازدید 690
نویسنده پیام
admin آفلاینارسال‌ها : 17
عضویت: 7 /10 /1391
محل زندگی: تهران
ایرانیان ارمنی نه ارامنه ایران -هانیکو هوکایدو

ایرانیان ارمنی نه ارامنه ایران

سخن از قوم بزرگ و كهنسالی است كه قدمتی همزمان با آغاز تاریخ دارد و برای شناخت كامل آن ، بایستی از نخستین برگهای تاریخ ، به ویژه تاریخ ایران به شروع این بررسی و شناسایی پرداخت .

قبل از آغاز سخن درباره « ارامنه » تذكر این كنته و اصلاح این اشتباه لفظی كه تدریجا به یك لغزش « تاریخی » بدل شده است لازم به نظر می رسد .

هنگامیكه عنوان « ارامنه ایران » و یا زننده تر از آن – اصطلاح « ارامنة مقیم ایران » را به كار ببریم گویی از قوم و ملتی بیگانه سخن می گوییم كه به طور موقت یا دائم – در سرزمین ما به سر می برند و تنها رشته و پیوندشان با « ملت » ایران ، سكونت آنها در این مرز و بوم است . چنانكه یك كتاب رسمی تاریخ ، فصل مخصوص به ارامنه را چنین آغاز می كند :

« یكی از ملل متنوعه ساكن ایران ، ارامنه می باشند كه از چندین هزار سال پیش تاكنون با ما هم آبشخور بوده اند . »

و بدین سان هموطنان ارمنی ما را بیگانگانی می داند كه حتی پس از گذشت « چندین هزار سال » ملیتی جدا از سایر مردم این سرزمین دارند .... حال آنكه «ارامنه » نیز مانند سایر نژادها و اقلیت های مذهبی ،‌قبل از هر چیز « ایرانی » هستند . ایرانیانی پاك نهاد ، كه همزمان با پیدایش نخستین نشانه های تمدن در این فلات پهناور سكنی گزیدند و از همان روزگاران بسیار دور تا به امروز دوشادوش سایر برادران و خواهران هموطن خویش از هیچ تلاشی برای سربلندی و آبادانی این سرزمین دریغ نورزیدند .

آنان از نخستین اقوامی بودند كه به ندای بشردوستانه زرتشت : پندار نیك ، كردار نیك و گفتار نیك ، پاسخ مثبت دادند ... توسط كوروش بزررگ كه همراه با سایر اقوام پارسی بصورت ملتی یك پارچه درآمدند .... به فرمان داریوش كبیر شاهنشاه هخامنشی ، برای حفاظت مرز و بوم خویش پیكار كردند .... برای مقابله در برابر تهاجم تازیان بدون توجه به اختلافات مذهبی – به صفوف سپاه ساسانیان پیوستند ... در روی جلادان مغول ایستادند ......... در ركاب پادشاهان صفوی و نادرشاه افشار شمشیر زدند .... و در انقلاب مشروطیت سیمای درخشانی چون « یپرم خان ، داشتند كه نام خود را در كنار اسامی رادمردان آزاده ای چون شادروانان آیت الله بهبهانی و طباطبائی جاویدان ساخت و نام قوم خویش را در تاریخ كوشندگان راه آزادی ثبت كرد .

ارامنه در طی قرون و اعصار بخصوص در دو هزار سال و سیصد سال اخیر با كار ، پیكار با دشمنان جامعه ایرانی ، ترویج هنر و صنعت آثار ارزنده ای در این مرز و بوم بجای نهادند . كلیسای بزرگ « وانك » اصفهان در كنار مسجد شیخ لطف الله و « قره كلیسا » در كنار مسجد كبود آذربایجان همواره مبین این حقیقت است كه ایرانیان ارمنی ، از سایر اقوام ، نژادها و اقلیتهای مذهبی كه مجموعا ملت ایران را تشكیل داده اند جدائی ناپذیرند و اصطلاح « ارامنه ایران » همانقدر نابجاست كه مثلاً هم همینان آذربایجانی را « ترك های ایران » و هموطنان ساكن شمال و غرب ایران را « گیلانیان ایران » و یا « كردهای ایران » بنامیم .

.... و اما ریشة این اصطلاح نادرست از كجاست ؟ .... عنوان « ارامنه » قبل از نام هر كشور و احساس بیگانگی كه در آن مستتر است از آنجاست كه ارامنه در ممالك عیسوی مذهب بعنوان یك « اقلیت ملی » زندگی می كنند ،‌ نه یك « اقلیت مذهبی » در حالیكه در ایران ریشه های مستحكم قومی و نژادی كه از قرنها قبل از پیدایش مسیح بین آنان و سایر ایرانیان وجود داشته ، ارامنه را عضوی جدائی ناپذیر از جامعه ما ساخته است . این یگانگی نژاد باعث شده است كه ارامنه در بسیاری از زمینه ها از جمله زبان و آداب و رسوم باستانی با سایر ایرانیان پیوسته و مشترك باشند و نكته جالبتر اینكه پس از پیدایش مسیحیت و گرایش ارامنه به این مذهب نیز مراسم باستانی فراوانی چون چهارشنبه سوری و پریدن از روی آتش ،‌عید نوروز ، سیزده بدر ،‌عروسی و حنابندان و بسیاری آداب و رسوم دیگر توسط ارامنه حفظ شد ، كه هم اكنون نیز با اندكی اختلاف به صورت مراسم مذهبی انجام می شود .

اكنون كه با این مقدمه ، پیوند قومی و نژادی ارامنه را با سایر اقوام ایرانی بازشناختیم و بیك خطای لفظی و تاریخی در مورد « ایرانیان ارمنی » پاسخ دادیم . به معرفی این قوم كهنسال ، تاریخچه ، مذهب ، چگونگی مهاجرت ، آداب و رسوم و سایر خصوصیات آنان می پردازیم .

نژاد ، مذهب ، مهاجرت ، سرزمین ....

ارامنه امروز نژاد هند و اروپایی و خانواده آریایی و شاخه آرمن هستند كه بنا بشواهد ومدارك تاریخی ، اسلاف آنها در حدود پانزده قرن قبل از میلاد مسیح از مناطق آسیای مركزی به كناره های رودخانه سند مهاجرت كردند .

برخی از مورخان ارمنی عقیده دارند كه این مهاجرت از طریق بالكان به آسیای صغیر صورت گرفته و آنان را با بومیان محلی كه طایفه ای بنام « هایا » بودند ، مخلوط شده و دولت مستقلی تشكیل دادند . ارامنه مهاجر سپس بتدریج از طرف مغرب به ارمنستان و نقط جنوبی تر سرازیر شدند و هفت قرن قبل از میلاد مسیح بر روی خرابی های « اوراردو » چندین دولت تشكیل دادند .

آنچه مورد تأیید مورخان است ، اینست كه : افراد این قوم پس از مدتی كرانه های سند را نیز ترك گفتند و از راه ایران به سرزمین حاصلخیز بین النهرین رفته ، در آنجا مستقر شدند و سرانجام چنانكه تاریخ گواه است ، چند سال قبل از میلاد مسیح دشتهای بین النهرین را به سوی سلسله جبال قفقاز رها كرده و دامنه های این كوهستان را برای سكونت وز ندگی برگزیدند .

دراین هنگام قوم دیگری نیز در سرزمین جدید بسر می برد كه آنان را « نائیری » ( NAIRI ) می نامیدند و دولت آشور برآن خط و ساكنان آن حكومت می كرده .

طبعاً در هر یك از این مهاجرتها زد و خورد با ساكنان پیشین هر سرزمین امری مسلم بود . آنان احتیاج به رهبری روشن بین و مقتدر داشتند تا همه نیروهای خود را به جای جنگ و خونریزی در راه آّبادانی و پیشرفت متمركز كنند و تاریخ این وظیفه سنگین را بعهده كورش كبیر – شاهنشاه بزرگ ایران – نهاده بود .... ما اینك برای اثبات بستگی و هماهنگی كامل ارامنه و پارتها و یگانگی افكار و معتقدات آنان به صورت یك ملت واحد ، كمی به عقب برمی گردیم و از تاریخ مدد می گیریم .... تاریخ می نویسد :

.... هنگامی كه اقوام آریائی – مادها و پارسها – در هشت قرن قبل از میلاد مسیح در فلات ایران اقامت گزیدند . قوم آریائی دیگری بنام « آسا « یا « هایا » و یا « هایاسا » نیز خود را بسرزمین خالدها ( كلده ) كه « آراراتوا» خوانده می شد ، رسانیده و با آنان به جنگ و جدال پرداختند . این نبردهای خونین نزدیك به سیصد سال ادامه داشت . تا اینكه سرانجام در قرن پنجم قبل از میلاد – هنگامیكه كلیة سرزمینهای آسیای صغیر تحت تسلط و استیلای ایران درآمد ، كورش كبیر به این جنگ های طولانی – پایان داد و كوشید تا از همه آنها قوم و ملت واحدی بوجود آورد .

ولی طولی نكشید كه شعبه دیگری از نژاد آریائی بنام « ارمن » وارد خاك « آراراتوا» شده و با سایر قومها اتحادی تشكیل داد و بدین ترتیب اهالی آن سرزمین كه به دست كوروش كبیر به صورت ملت واحدی درآمده بودند « ارمنستان » را بوجود آوردند .

چرا این قوم خود را « ارمنی » و سرزمینشان را « ارمنستان » خواندند ؟‌سوالی است كه مورخین و باستان شناسان بدان پاسخ گفته اند و ما قبل از شرح این پاسخ ابتدا حدود سرزمین مورد بحث را مشخص می كنیم :

منطقة ارمنستان تاریخی ناحیه ای است كه بین كناره دریای خزر از سوی شرق ، به گرجستان و دریای سیاه از طرف شمال ، به سرچشمه های رودخانة فرات از جانب غرب و دره های رودخانه دجله در جنوب غربی واقع شده است . در گذشته مرزهای این ناحیه هیچوقت ثابت نبوده و در طول تاریخ حدود سیاسی و اوضاع آن همواره دستخوش تغییر و تحول بوده است . تا آنزمان كه دو امپراطوری بزرگ ایران و روم شرقی وجود داشت و بین آنها دائما ًجنگ و زد و خورد بود ، ارمنستان گاه به تصرف روم درمی آمد و زمانی در دست ایران بود .

نام « ارمنستان » منشعب از زبان آرامی عبری و به معنی مملكت « آرمن ها » است و علت اینكه مهاجران بین النهرین در دامنه های جبال قفقاز بدین نام خوانده شده اند بنا بگفتة مورخین این است كه «هایك » HAIK نخستین پیشوای این قوم چهار پسرداشت كه نام چهارمین آنها « آرمناك » بود و ارامنه را منسوب به آرمناك می دانند .

هائیستان HAISSTAN یا « هائیاسان » نیز كه از نام « هایك » و از كلمة « های » به منای ارمنی گرفته شده نامی است كه ارمنستان قدیم را بدان می نامیدند و تنی چند از مورخان آن را « آرمینا » می خوانند و داریوش كبیر نیز در یكی از كتیبه های خود این سرزمین را « ارمنیه » نامیده است .

مذهب قوم ارمنی مانند سایر اقوام آنزمان بر پرستش طبیعت استوار بود . آنان نیز مانند پارسیان قدیم « آب » و « آتش » و «روز و شب » یعنی نور و تاریكی را مقدس می داشتند و جالب اینكه بسیاری از این معتقدات ، پس از پیدایش مسیح و گرایش ارامنه به مسیحیت همچنان باقی مانده وهنوز هم ارامنه با شور و علاقه این مراسم را برگزار می كنند .

پس از ظهور زرتشت ، این دین در امنستان به سرعت رسوخ كرد و گسترش یافت . داریوش كبیر با تشویق ارامنه به پرستش اهورامزدا باعث آشنایی هرچه بیشتر آنان با مذهب جدید و یگانگی و پیوند ارامنه و پارسها شد .

چهارشنبه 05 فروردین 1394 - 10:36
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیربرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :


تماس با ما | ایرانیان ارمنی نه ارامنه ایران -هانیکو هوکایدو | بازگشت به بالا | پیوند سایتی RSS